Во 27-та Недела по Педесетница и на празникот на светиот Амфилохиј Икониски и на пренесување на моштите на свети Александар Невски, Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Дебарско-кичевски г. Тимотеј денес изврши преосветување на светиот Престол во храмот „Св. вмч. Пантелејмон“ во с. Велгошти, Охридско.osvvelg2015_8-fill-500x333

Осветувањето на Престолот се изврши поради целосното реновирање на храмот, кое беше иницирано од црковниот одбор од селото, а се заврши со донациите на локалното население, како и донациите на сите добронамерни верници од пошироката околина.

По преосветувањето на Престолот, беше отслужена света архиерејска Литургија, на која чиноначалствуваше Митрополитот Тимотеј, во сослужение на протоереите Никола Христоски и Темелко Донески, свештениците Никола Кипријанов и Горан Ставрески и ѓаконот Сашо Целески.osvvelg2015_5-fill-500x333_cr

osvvelg2015_10-fill-500x333
Фото:webohrid.com

По завршувањето на Литургијата, Митрополитот Тимотеј се обрати кон многубројниот верен народ со пригодна беседа.

Извор: www.webohrid.com