Денеска  на празникот Св. великомаченик Артемиј и преподобен Герасим Кефалониски Новата црква посветена на Свети великомаченик Димитриј во Велгошти биде осветена.

Митрополитот Дебарско-кичевски г. Тимотеј со повеќемина свештенослужители тој повод утрово во црквата  одржа светата архиерејска литургија.

Поранешната Црква беше целосно урната а на нејзино место се изгради нова.

 

Старата црква Св.Динитрија
 
 
 
Новата црква која денес беше осветена